تبلیغات
هر چی بخوای هست - دانستنیهای علمی

دانستنیهای علمی

نویسنده :سارا شاد
تاریخ:جمعه 30 دی 1390-10:19 ق.ظ

آیا میدانستید.....

بقیه در ادامه مطلب

آیا می دانستید....
نخستین كشاورزان 9 هزار سال پیش از میلاد مسیح دست به پرورش گیاهان زدند و اولین بار در مناطقی از خاورمیانه زراعت به طور گسترده انجام می‌شد.

90 درصد سم مارها از پروتئین تشكیل یافته است؟

بعد از مرگ انسان قلب انسان چهار ساعت و ششها شش تا هشت ساعت، کبد دوازده ساعت، لوزالمعده هفده ساعت و کلیه ها بیست و چهار ساعت بدون اکسیژن زنده هستند

درازترین جانور یک نوع کرم خاکی است که درازای آن به بیش پنجاه و پنج متر میرسد؟

شمپانزه ها قادرند مقابل آینه چهره خود را تشخیص دهند اما میمونها نمیتوانند؟

بزرگترین طلای سفیدی یکپارچه که تاکنون یافت شده ، طلای سفیدی بود که در حدود صد و شصت سال پیش در حوالی سیبری به دست آمد. این طلای سفید دوازده و نیم کیلوگرم وزن ، و در زمان خود سی و دو هزار و پانصد دلار ارزش داشت.

اگر سر لاشخور مو یا پر داشت هنگامی كه با منقار خود از گوشت لاشه تغذیه می كرد، میكروبها وارد موهایش می شدند و همان جا رشد می كردند اما بی موئی سر لاشخور باعث می شود كه كله این حیوان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد و در نتیجه میكروبها روی سرش از بین بروند.

درازترین دم به سوسمار آبهای شور تعلق دارد که درازای آن به سه متر میرسد؟

احتمال ابتلای یک نوزاد به بیماری دیابت از طرف مادر دیابتی یک و نیم درصد و از طرف پدر دیابتی شش درصد میباشد؟

تنها با خوردن یك عدد گوجه‌فرنگی در روز نزدیك به نصف نیاز روزانه‌تان به ویتامین ث را دریافت می‌كنید؟
آیا می دانستی هنگامی که هسته ی ستاره منفجر می شود پوسته های بیرونی آن به بیرون پرتاب می شوند که در خلال چند ساعت انرژی ای را منتشر می کند که خورشید ما در مدت پنج میلیون سال منتشر می کند حال ستاره چندین برابر درخشان تر می شود.

آیا می دانستی که مغز انسان فقط دو درصد از وزن بدن را تشکیل میدهد ولی بیست و پنج درصد از اکسیژن دریافتی بدن را به تنهایی مصرف میکند.

آیا می دانستید که گرمی در تابستان بخاطر نزدیکی زمین به خورشید نیست . بلکه بخاطر بیست و سه و نیم درجه کجی زمین است.

آیا میدانستی که چرا وقتی یک سیب گندیده را در بین سیب های سالم قرار میدهیم بقیه سیب ها هم بعد از مدتى می گندند. دلیل این است که سیب گندیده یک نوع گاز از خودش انتشار میدهد که باعث گندیدن بقیه سیب ها می شود.

آیا می دانستی که موز تنها میوه اى هست که یک مقدار از نیکوتن وارد شده توسط سیگار به بدن را کاهش می دهد.

آیا می دانستی که قاره امریکا تا پنجاه میلیون سال دیگر دو نیم خواهد شد.آیا می دانستی که در هر ثانیه بیش از 5000 بیلیون بیلیون الکترون به صفحه تلویزیون بر خورد می کند و تصویرى را که شما تماشا می كنید بوجود مى آورد.

آیا می دانستی که فشار در مرکز خورشید تقریبا 700 میلیون تن بر شش و نیم سانتی متر مربع است .

آیا می دانستی که عدد 2520 را میتوان بر اعداد 1 تا 10 تقسیم نمود بدون آنکه خارج قسمت کسری داشته باشد .

آیا می دانستی که جرم دور افتاده ترین سیاهچاله اى را که تاکنون شناسایى شده است هزار تریلیون «10 به توان 15» برابر جرم زمین یا به عبارت دیگر سه میلیارد برابر خورشید است. این سیاهچاله 13 میلیارد سال نورى از زمین فاصله دارد.

آیا می دانستی زادگاه میوه کیوى کشور چین میباشد ، چینی ها سالانه فقط دویست تن کیوى از بوته هاى خودرو برداشت می کنند.

آیا می دانستید که ظروف پلاستیکی تقریبا پنجاه هزار سال در برابر تجزیه و فساد مقاومند.

آیا می دانستی که قد انسان تا 20 الی 25 و گاها" تا 40 سالگى بلند میشود و از چهل سالگى به بعد قد انسان هر دو سال حدود شش میلى متر کوتاه می شود .

آیا می دانستی سفیدرود با 800 کیلومتر طولانی ترین رود ایران می باشد.

آیا می دانستی سریعترین هواپیماى مسافربرى ، هواپیماهاى کنکورد می باشد که با سرعتی معادل 2200 کیلومتر در ساعت پرواز می کنند.


آیا می دانستی که محققان نوع بسیار کوچکی از باکترى را کشف کرده اند که در کلیه بعضی افراد زندگی میکند و در شکل دهی سنگها کلیه نقش مهمی دارد.

آیا می دانستی که خوردن آب انگور خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افرادى که استعداد آن را دارند را تا 44 درصد افزایش میدهد.

آیا می دانستی که در تمام وجود شما بیش از یک مشت گچ «کلسیم» وجود دارد.

آیا می دانستی که تحقیقات نشان داده است که وجود مقداری یون کلسیم در نیمه چپ بدن علت قرار گرفتن قلب در آن نیمه از بدن است.

آیا می دانستی که سیب بیشتر از یک فنجان قهوه میتواند صبحها خواب را از سر بپراند و انسان را آماده کار کند.

آیا می دانستی که لایه ازن فقط به اندازه دو سکه بروى هم کلفتی دارد.


آیا می دانستی که ادرار موش در زیر اشعه ماورا بنفش میدرخشد و همین امر باعث میشود که بازها بتوانند آنها را شکار کنند.

آیا می دانستی کانگروها قادر نیستند بسوى عقب راه بروند.

آیا می دانستی که پنجاه درصد از مردان و ده درصد از زنان جهان سیگارى هستند.

آیا می دانستی ایران از نظر ذخایر مس اولین کشور جهان می باشد.

آیا می دانستی بنا به تخمین سازمان جهانى بهداشت، مرگ و میر ناشى از سرطان در غرب آفریقا، آمریکاى جنوبى، جزایر کارائیب و شمال شرقى آسیا در پانزده سال آینده به هفتاد و پنج درصد خواهد رسید.


آیا می دانستی سالانه 4 هزار نفر غیر سیگارى در اثر همنشینی با افراد سیگارى به سرطان ریه مبتلا شده و جان می سپارند.

آیا می دانستی خورشید ستاره اىست که پنج میلیارد سال عمر دارد.

آیامی دانستی که وزن کل موریانه هاى جهان ده برابر وزن کل انسانها است.

آیا می دانستی که خوردن یک عدد گریپ فروت در روز در کاهش وزن افراد چاق تاثیر بسزایی دارد و از بروز دیابت پیشگیرى میکند.

آیا می دانستی که گریه و خنده از یک قسمت مغز ناشی میشوند و هر دو در حد متعادل در سلامت انسان موثرند.

آیا می دانستی که گاو نر کور رنگ است و فقط نسبت به حرکات شنلی که گاو باز در مقابل چشمانش تکان میدهد به خشم میاید و دیگر فرقی نمیکند که شنل به چه رنگی باشد.

آیا می دانستی که سیاره زهره تنها سیاره اى است که هم جهت با حرکت عقربه هاى ساعت حول محور خویش میگردد.

آیا می دانستی دلیل تاثیر طب سوزنی این است که با فرو کردن سوزن در نقاطی دقیق و معین ، بر مغز و اعصاب تاثیر می گذارد و اعصاب به این طریق ماده اى ضد درد به نام اندورفین آزاد میکند که موجب کاهش درد میشود.آیا می دانستی در عمق 30 کیلومترى زمین دماى محیط به هزار و دویست درجه سانتیگراد میرسد.

آیا می دانستی که ایران از نظر ذخایز معدنی مقام پنجم را در جهان دارد.

آیا می دانستی استعمال یک نخ سیگار، بیست بار ضربان قلب را بیشتر میکند و حتی بیست دقیقه پس از قطع سیگار، این ازدیاد ضربان ادامه می یابد در نتیجه قلب یک فرد سیگارى طی یک روز تقریبا" ده هزار بار بیشتر از افراد غیر سیگارى میزند (اگر یک بسته سیگار مصرف کند) و همین عوامل در بروز نارسایی و فرسودگی قلب دخالت عمده اى دارند.

آیا می دانستی براى جلوگیرى از پوکی استخوان و سالم نگه داشتن دندانها، کافیست که روزى دو لیوان شیر بخورید.

آیا می دانستی که در حال حاضر بیش از صد میلیون مین در نود کشور جهان وجود دارد.

آیا می دانستی که نسل انسان روز به روز باهوش تر میشود، مثلا یک انسان معمولی صد سال پیش ، در عصر امروز ما یک انسان عقب افتاده فرض میشود.

آیا می دانستی بزرگترین عامل چربی خون کشیدن سیگار میباشد.

آیا می دانستی برج ایفل 1792 پله دارد.

آیا می دانستی که افزایش میزان فسفر در خون میتواند باعث جدا شدن کلسیم از استخوان ها شود که در نهایت باعث ضعیف شدن استخوانها و شکسته شدن آنها میشود

آیا می دانستی که دو کشور چین و آمریکا بیشترین تولید کننده سیر میباشند.

آیا می دانستی که مطالعات جدید نشان میدهد مصرف همزمان ویتامین های «اى و سی» ممکن است در کاهش ابتلا افراد به بیماری آلزایمر موثر باشد.

آیا می دانستی که هر 186 هزار سال یکبار ، کره زمین کاملا" به زیر آب میرود و تمامی زمین پوشیده از آب میشود و دوباره بعد از مدتی سر از آب بیرون میآورد.

آیا می دانستی که یک بررسی نشان داده خانواده هایی که در آنها مصرف روزانه یک لیوان شیر به صورت عادت درآمده است، فرزندانی شاداب و باهوش دارند.

آیا می دانستی که عسل به کمک دیاستازهایش چربی های اطراف قلب را آب می کند. به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبی توصیه می شود.

آیا می دانستی که میزان عملکرد و دقت افرادی که به مدت طولانی هر شب کمتر از شش ساعت می خوابند همانند زمانی است که فرد به مدت سه روز متوالی نخوابد .

آیا می داستی که در جهان فقط پنج هزار نفر وجود دارند که از بهره هوشی صد و هفتاد و شش برخوردارند ، در حالی که انسانهاى معمولی از بهره هوشی بین هشتاد و پنج تا صد و پانزده برخوردارند.

آیا می دانستی ویتامین ب 6 باعث خوشحالی و سرحال بودن میشود، این نوع ویتامین را میتوانید براى مثال با خوردن ماهی و جیگر و موز و فندق بدست بیاورید.

آیا می دانستی که نیکوتین سبب افزایش قند خون افراد سیگارى میشود و در نتیجه در افرادى که بیمارى دیابت دارند عاملی خطرناک است با توجه به اینکه نیکوتین و به ویژه منواکسیدکربن در بروز کورى در دیابتی ها سهیم هستند.

آیا می دانستی که در آمریکا روزانه دویست نفر در اثر سرطان ریه جان خود را از دست میدهند که حدود صد و نود نفرشان سیگارى هستند.

آیا می دانستی که در هنگام خنده، ششها تحت فشار زیاد ، مقدار زیادى هوا با سرعت صد کیلومتر در ساعت به بیرون پرتاب میکنند.

آیا می دانستی دما در نوک سیگار «محل سوخت» 900 درجه سانتیگراد میباشد.

آیا میدانستی که از هر600 میلیون کره آسمانى دریکى از آنها امکان زندگى هست با این حساب میلیاردها سیاره مسکونى مى باشند که زمین یکى از آنهاست.

آیا می دانستی که در سال هزار و پانصد و سی و سه میلادى یک اتاق پر از طلا و نقره ( حدود یک میلیارد پوند ) به آدم ربای اسپانیایی ، بنام « فرانسیسکو پیزارو» ،برای آزاد کردن آخرین امپراطور پرو پرداخت شد.

آیا می دانستی اگر قصد دارید فشارخون خود را اندازه گیری ، حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشارخون ، از فعالیت های شدید ، خوردن غذای سنگین ، دارو ، نوشیدن قهوه و کشیدن سیگار خودداری .

آیا می دانستی که سرطان مری یکی از شایعترین سرطانهای دستگاه گوارش است. مصرف زیاد و طولانی مدت چای داغ ، الکل ، مواد سوزاننده و قلیایی ، سیگار کشیدن ، کمبود ویتامین آ و قرار گرفتن در معرض پرتوهای رادیواکتیو از عوامل خطرساز برای سرطان مری محسوب می شوند.

آیا می دانستی که مارها و ببرهاى استرالیایی که چشمهایشان توسط پرندگان کور شده است به راحتی میتوانند به زندگی خود ادامه دهند ، این خود دلیل قانع کننده ایست که بعضی از حیوانات از قدرتهاى فوق العاده عجیبی برخوردارند.

آیا می دانستی که روغن زیتون سرشار از ویتامین «اى» است اما این ویتامین با سرخ کردن تخریب می شود از اینرو بهترین راه استفاده از روغن زیتون افزودن آن به غذا درانتهای مراحل پخت یا پس از آن است.

آیا می دانستی روزانه تقریبا هشت هزار زلزله در گوشه کنار کره زمین اتفاق می افتد یا به عبارت دیگر هر یازده ثانیه یک زمین لرزه رخ میدهد.

آیا می دانستی که شیر گاو در بین دیگر پستانداران از نظر ترکیبی بیشتر به شیر انسان نزدیکتر است.

آیا می دانستی که فقط سی درصد از مارهاى دنیا سمی هستند.

آیا می دانستی که چینی ها اولین کسانی بوده اند که از مواد منفجره استفاده نموده اند ، منتهی جهانیان دانشمند مشخصی را که سازنده مواد منفجره می دانند ، آلفرد نوبل سوئدى می باشد که دینامت را ساخت.

آیا می دانستی که دود تنباکو و سیگار حاوى بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی است که شمار زیادى از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند.

آیا می دانستی که معنی لغت کانادا به زبان سرخ پوستی یعنی ، روستاى بزرگ.

آیا می دانستی که جمعیت چنین هر چهل و چهار سال یکبار دو برابر شده ، بدین علت بیشتر خانواده هاى چین فقط دارى یک فرزند هستند.

آیا می دانستی که ماهواره هاى جاسوسی را اغلب در ارتفاعات کم بین چهارصد و هشتاد تا نصد و هفتاد کیلومترى قرار داده میشوند. این ماهواره ها می توانند در عرض کمتر از دو ساعت دور زمین گردش کنند و ژس هاى دقیق از مراکز نظامی بگیرند.

آیا می دانستی که تا بحال سه هزار گونه مختلف مار در دنیا شناسایی شده است.

آیا می دانستی که یکی از سمی ترین حیوانات دنیا نوعی عروس دریایی است که سم آن در کمتر از دو دقیقه قربانی خود را میکشد.

آیا می دانستی که پوست سیب 5 برابر سیب ویتامین دارد.

آیا می دانید که بزرگترین سالاد دنیا با وزن دو هزار و شصت کیلو گرم توسط جوانان دهکده کوتلینکی درست شد.

آیا میدانستی که خمیازه بخشی از مراسمی است که پنگوئن نر در فصل جفتگیری برای جذب پنگوئن ماده اجرا می کند.

آیا می دانستی که اولین بار رنگ مو به سال هزار و نهصد و نه میلادى توسط یک شیمیدان فرانسوى بنام یوگن شالر به شکل امروزى ساخته شد.

آیا می دانستی که طولانی ترین دوران پادشاهی بر اساس مدارک تاریخی متعلق به پادشاه مصر میباشد که تقریبا" دو هزار و سیصد سال پیش از میلاد در زمانی که نوزادی بیش نبود تاج گذاری کرد و سلطنت او نود و چهار سال بطول انجامید.

آیامی دانستی که طولانی ترین نام کوچک متعلق به یک دختر آمریکایی است . نام کوچک او سی و نه حرف دارد.

_________________
کوکا کولا در اصل سبزرنگ است

عمومی‌ترین نام در جهان محمد است

اسم تمام قاره‌ها با همان حرفی که آغاز شده است پایان میابد

مقاومترین ماهیچه در بدن ، زبان است

کلمه "ماشین‌تحریر" طولانیترین کلمه ای است که میتوان با استفاده از حروف تنها یک ردیف کیبورد ساخت

چشمک زدن زنان ، تقریباً دوبرابر مردان است

شما نمیتوانید با حبس نفستان ، خودکشی کنید

محال است که آرنجتان را بلیسید

وقتی که عطسه میکنید مردم به شما "عافیت باش" میگویند ، چرا که وقتی عطسه میکنید قلب شما به اندازه یک میلیونیم ثانیه می‌ایستد

خوکها به لحاظ فیزیک بدنی ، قادر به دیدن آسمان نیستند

وقتی که به شدت عطسه میکنید ، ممکن است یک دنده شما بشکند و اگر عطسه خود را حبس کنید ، ممکن است یک رگ خونی در سر و یا گردن شما پاره شود و بمیرید

هر خال "شاه" در بازی ورق ، نشانه یکی از پادشاهان بزرگ تاریخ است:
Spades - King David خال پیک : شاه‌دیوید
Clubs - Alexander the Great, خال گشنیز : اسکندر کبیر
Hearts - Charlemagne خال دل : شارلمانی...امپراتور فرانسه بزرگ
Diamonds - Julius Caesar. خال خشت : ژولیوس سزار

کد:
111,111,111 x 111,111,111 == 12,345,678,987,654,321اگر در پارکی ، پیکره شخصی بر روی اسبی قرار داشته باشد که هر دو پای جلویی آن اسب به هوا بلند شده باشد ، نشانه آن است که آن شخص در جنگ کشته شده است...اگر یک پای اسب به هوا بلند شده باشد ، نشانه آن است که آن فرد در جنگ زخمی شده است...اگر هر چهار دست و پای اسب بر روی زمین باشد ، نشانه آن است که آن شخص به مرگ طبیعی مرده است

جلیقه ضد گلوله ، ضد آتش ، برف‌پاک‌کنهای شیشه جلوی اتومبیل و چاپگرهای لیزری توسط زنان اختراع شدند

تنها غذایی که فاسد نمیشود عسل است

کروکودیل نمیتواند زبانش را به بیرون دراز کند

حلزون میتواند سه سال بخوابد

تمامی خرس‌های قطبی چپ‌دست هستند

در سال 1987 خطوط هوایی "امریکن ایرلاینز" توانست با حذف یک دانه زیتون از هر سالاد سرو شده در پروازهای درجه یک خود ، چهل هزاردلار صرفه‌جویی کند

پروانه‌ها با پاهایشان میچشند

فیلها تنها جانورانی هستند که قادر به پریدن نیستند

در 4000 سال قبل ، هیچ حیوانی اهلی نبود

بطور متوسط ، مردم آنقدر از عنکبوتها میترسند که نمیتوانند آنها را بکشند

مورچه همیشه بر روی سمت راست بدن خود سقوط میکند

صندلی الکتریکی توسط یک دندانپزشک اختراع شد

قلب انسان فشاری کافی ایجاد میکند تا به فاصله 30 فوتی (تقریباً 8 متر) خون را به خارج از بدن پمپاژ کند

موشهای صحرایی چنان سریع تکثیر پیدا میکنند ،که در عرض هجده ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند

استفاده از هدفون در هر ساعت ، باکتریهای موجود در گوش شما را تا هفتصد برابر افزایش میدهد

فندک قبل از کبریت اختراع شد

روژلب حاوی فلس ماهی است

نظیر اثرانگشت ، اثر زبان هر شخص نیز متفاوت است


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
کوچک کننده بینی کره ای اصل عطر زنانه لالیک Lalique le Parfum کرم کانگورو جادوی زیبائی موبر دائمی پاریس بیوتی